Rozmowa o pracę. Czego możesz się spodziewać?

Jeśli chodzi o rozmowę o prace jedno jest pewne – przysparza ona niemało stresuosobie, która pracy właśnie poszukuje. Poza tym, w wyobrażeniu wielu, jest to nieprzyjemne doświadczenie lustrowania nas samych przez rekrutera, połączone z weryfikacją wiedzy, czy ze sprawdzeniem kompetencji miękkich.

Aby nie zamartwiać się przed rozmową z pracodawcą, warto wyeliminować niepewność nie tylko poprzez przeczytanie informacji o działaniach firmy, czy przygotowaniu odpowiedniego ubioru. Dobrze jest zapoznać się z modelami rozmów rekrutacyjnych, aby wiedzieć, co, mniej więcej, może nas spotkać w tym ważnym dniu.

Pierwszy typ: wywiad kompetencyjny
Ta forma rekrutacji będzie wymagała zaprezentowania swoich umiejętności, cech, czy kompetencji, które będą wymagane w ramach pracy na danym stanowisku. Oznacza to, że warto przygotować sobie przed rozmową listę elementów, które mogą być znaczące dla danego stanowiska. Rekruter może tutaj spytać o to, jak poradziliśmy sobie w danej sytuacji lub jak załagodziliśmy konflikt. Będzie go interesowało również, czy np. lubimy pracę w zespole, jeśli stanowisko tego wymaga lub czy potrafimy przyznać się do błędu. Odpowiadając na te pytania należy mówić treściwie i zdecydowanie. Rekruter zwróci też uwagę, jak zrzucimy winę na osobę trzecią, dlatego starajmy się być nie tylko pewni siebie, ale i krytyczni.

Bez kategorii, Developement, News