Od kiedy warto zacząć praktykować?

Od kiedy warto zacząć praktykować?

 

Nigdy nie jest za wcześnie na praktykę zawodową! Czy na pewno? Na rynku prawniczym jest spora konkurencja i wielu studentów już od pierwszych lat na uczelni zastanawia się nad tym, kiedy jest odpowiedni moment, by wiedzę zacząć wykorzystywać w praktyce.

 

Planowanie swojej kariery jest skomplikowane i warto myśleć o tym już od pierwszego roku studiów. Nie znaczy to jednak, że jest to dobry czas na poszukiwanie pierwszej pracy w kancelarii. Zwykle na pierwszym, czy drugim roku nie masz jeszcze wystarczającej wiedzy prawniczej, żeby móc samodzielnie zająć się poważniejszymi zadaniami. Większość praktyk dla tak młodych studentów ma więcej ma wspólnego z administracją biura, niż prawem. To nie znaczy, że w tym okresie nie możesz zacząć myśleć o przyszłej pracy. Korzystaj z wszystkich szans, które daje Ci uczelnia, stowarzyszenia i koła naukowe: bierz udział w projektach, wyjazdach i delegacjach. Pracodawcy z pewnością docenią w przyszłości zaangażowanie w taką działalność dodatkową. Jest to przede wszystkim czas, żeby skupić się na nauce i zbudować sobie solidną podstawę merytoryczną do późniejszej praktyki. Ostatecznie to głównie Twoja wiedza pozwoli Ci na bycie świetnym prawnikiem.

 

Kiedy poznasz już podstawowe gałęzie prawa i nauczysz się dobrze poruszać się po ustawach, możesz zacząć myśleć o pierwszej poważnej praktyce. Pamiętaj, żeby szukać ofert, które pozwolą Ci rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę. Znajdź dziedzinę prawa,  z którą chcesz  połączyć swoje zawodowe ambicje. Często na IV roku masz już nieco mniej przedmiotów i jesteś w stanie połączyć praktykę ze studiami. Najwięcej ofert praktyk jest skierowanych właśnie do studentów IV i V roku, ponieważ orientują się  już w prawie materialnym i  procedurach, a pracodawcy nie boją się powierzać im odpowiedzialne zadania.

 

Czas rozpoczęcia praktyki to dosyć indywidualna kwestia, ale z pewnością warto o tym pomyśleć jak najwcześniej i na bieżąco przeglądać oferty – jeśli czujesz, że dana praktyka Cię interesuje i dasz radę sprostać wymaganiom czasowym oraz merytorycznym, aplikuj i spróbuj swoich sił!

Dla Praktykanta